Oldalak

Amit a SZÉP kártyáról tudni kell:

=> SZÉP Kártya Munkavállalóknak

=> SZÉP Kártya Munkáltatóknak

=> SZÉP Kártya Elfogadóhelyeknek

=> SZÉP Kártya TEÁOR kódok

Áttekintés:

A SZÉP kártya egy olyan, küllemét tekintve leginkább a bankkártyákhoz hasonlítható plasztik lap, amely a korábbi béren felüli juttatásokkal járó utalványokat hivatott felváltani. A SZÉP kártya segítségével számtalan szolgáltatásért fizethetünk, legyen szó szabadidős tevékenységekről, meleg-étkezésről, üdülésről, netán múzeumi vagy színházi belépőkről.

SZÉP Kártya költségek

A SZÉP kártya bevezetése sem a munkaadók, sem a dolgozók számára nem jár semmiféle többletköltséggel, így minden igénylő ingyen juthat hozzá saját kártyájához, amely a kiállítástól számítva öt évig érvényes, lejártát követően azonban szintén díjtalanul meghosszabbítható. Minden egyes kártyatulajdonos igényelhet majd magának társkártyákat, amelyekért ugyan meg kell fizetni az 1500 forint + áfa költségekkel járó díjat, de cserébe a közeli hozzátartozók részére is biztosíthatjuk a SZÉP kártya előnyeit. Az elveszített, ellopott vagy megsérült kártyák pótlásáért szintén meg kell fizetnünk az imént megnevezett különbözeti díjat, ezeken kívül azonban semmiféle egyéb költség nem számolható fel a kártyával kapcsolatban.

A SZÉP kártya jelentős előnyöket biztosít az elfogadóhelyek számára is, hiszen a forgalom után fizetett jutalék az utalvány esetében nem lehet magasabb 1,5 százaléknál. Ez a jutalék a korábbi Üdülési Csekk esetében 6 százalékos volt!

SZÉP Kártya elfogadás

A SZÉP kártyához tartozó rendelet pontosan meghatározza, hogy kik és milyen alszámláról fogadhatják el az utalványt. A TEÁOR alapaján a szálláshelyeknek és a belföldi utazásszervezőknek mindegyik alszámlával lehet fizetni (kód szerint előbbieknek: 55.10., 55.20., 55.30., 55.90., utóbbiaknak: 79.12.), de az éttermi és a mozgó vendéglátásért (56.10.) és egyéb vendéglátásért (56.29.) is. Szabadidős alszámlák esetén a következő szolgáltatások tartoznak az egyes kódokhoz: humán-egészségügyi ellátás (86.90.), előadó-művészet (90.01.), múzeumi tevékenység (91.02.), növényi-, állatkerti-, természetvédelmi területi belépő (91.04.), vidámparki, szórakoztatóparki tevékenység (93.21.), egyéb szórakoztató és szabadidős tevékenység (93.29.), fizikai közérzetet javító szolgáltatás (96.04.), testedzési szolgáltatás (93.13), verseny- és lovaglóistállói tevékenység (93.19), belvízi személyszállítás (50.30.), valamint idegenvezetés (79.90)

Csatlakozás a SZÉP Kártya elfogadóhelyekhez

Azok a vállalkozások, akik szeretnének csatlakozni a SZÉP kártya elfogadóhelyek dinamikusan bővülő felhozatalához, azoknak nincs más dolguk, mint egy szerződést kötni a különféle kártyakibocsájtókkal (OTP, MKB, vagy K&H). Amennyiben a cég rendelkezik egy POS terminállal, akkor a szerződés érvénybelépését követően ezzel a jövőben az összes SZÉP kártyát el tudja fogadni. Ha a terminál nem áll a szolgáltató rendelkezésére, úgy interneten vagy telefonon keresztül is lehetőség van arra, hogy az érkező vendégektől el tudják fogadni a SZÉP kártyát.

A vállalkozásoknak – igény szerint – külön szerződést kell kötniük minden egyes SZÉP kártya kibocsájtóval, ellenben nem szükséges hozzá három különféle POS terminál. Mindössze a telefonos és internetes elfogadás esetében kell ügyelni ara, hogy az adott kártyához tartozó bankkal vegyük fel a kapcsolatot. Természetesen minden elfogadóhely maga dönthet arról, hogy hány SZÉP kártyát kibocsájtó bankkal köt szerződést.

A SZÉP Kártya használata

Az elfogadóhelyeken azonnal lehet fizetni a kártya használatával, azonban nem PIN kódot kell megadni hozzá, csupán aláírni a fizetés után kapott bizonylatot. Természetesen amennyiben az adott szolgáltató nem rendelkezik POS terminállal és interneten vagy telefonon keresztül kívánja használni a SZÉP kártyát, abban az esetben is lehetőség van az azonnali fizetésre, ekkor azonban – értelemszerűen – előre kell fizetnünk a szolgáltatásért. Amennyiben az adott kártyakibocsájtó engedélyezi, úgy az elfogadóhelyeken, az utazási irodákban, de akár az internetes áruházakban is lehet előleget fizetni a SZÉP kártya segítségével. Egyetlen kivétel létezik ezzel kapcsolatban, mégpedig, ha az elfogadóhely kizárólag utalással hajlandó elfogadni az előleget, a kártyával ugyanis utalásra nincs lehetőség.

A SZÉP kártya használatáról nem kell számlát kérnünk, nem kell elszámolnunk vele utólag a munkáltatóknál, erre a fizetést követően alapból sincs lehetőség. Fizetésnél ugyanakkor lehet áfás számlát kérni, de csak és kizárólag annak a nevére, akié a kártya.

A frissen megkapott SZÉP kártyát néhány esetben szükséges aktiválni, amit akár telefonon is el lehet végezni. Amennyiben ez elmarad, előfordulhat, hogy nem tudjuk használni a fizetési opciót. Ha egy elfogadóhelyen azt tapasztaljuk, hogy nem tudunk fizetni a kártya segítségével, úgy előfordulhat az is, hogy a POS terminál meghibásodott vagy elfogyott a rajta felhalmozott keretmennyiség. A SZÉP kártyának természetesen nincs hitelkerete, így csak akkora összeget tudunk felhasználni róla, amennyi a rendelkezésünkre áll. Ez a pénzmennyiség az utolsó forintig elhasználható és amennyiben nem fedezné a szolgáltatás ellenértékét, úgy a fennmaradó részt készpénz vagy bankkártya segítségével pótolhatjuk. Amennyiben szeretnénk, a SZÉP kártyán megtalálható teljes összeget elhasználhatjuk egyetlen szolgáltatónál.

Akárcsak a legtöbb bankkártya, úgy a SZÉP kártya is csak tulajdonosának aláírásával érvényes. A kártyán megtalálható egyenleget a kártyakibocsájtók oldalán tudjuk ellenőrizni, de elektronikus levélben, valamint SMS-ben is kérhető információ az aktuális keretről. A SZÉP kártya jelenleg egyszerű mágnes-csíkos technológián alapul, de a jövőben nem zártható ki, hogy felváltsa a lényegesen korszerűbb chipes megoldás.

A kártya terhére természetesen kifizethetjük családtagjaink vagy barátaink kontóját is, amennyiben azt jelezzük az elfogadóhely felé, illetve mi is jelen vagyunk a szolgáltatás igénybevételénél. A SZÉP kártya elfogadóhelyein természetesen minden esetben elkérhetik személyi igazolványunkat, így amennyiben nem tudjuk igazolni magunkat, az elfogadóhely megtagadhatja a kártya használatát, hiszen emiatt akár a kifizetett pénzösszegtől is eleshet a későbbiekben, sőt, büntetéssel is sújthatják őket a hatóságok. Abban az esetben, ha saját SZÉP kártyánkat ellopták vagy elveszítettük, azonnal le kell tiltanunk, ezt követően az ugyanis rögtön használhatatlan lesz, de a rajta megtalálható keretmennyiség megmarad.

Az elfogadóhelyek nem rendelkezhetnek külön az elfogadásról

Az elfogadóhelyek a kártyahasználattal kapcsolatban nem hozhatnak külön rendelkezéseket, az viszont módjukban áll, hogy külön kedvezményt biztosítsanak a használók számára. A SZÉP kártya természetesen csak és kizárólag belföldi szolgáltatások kifizetésére alkalmazható.

Amennyiben a vállalkozások arról határoznak, hogy POS terminált aktiválnak a SZÉP kártya miatt, azért általánosan nem kell fizetni, viszont magáért a kártyahasználatért jutalék illeti a kibocsájtó pénzintézeteket, ami maximálisan 1,5 százalék lehet és teljes egészében a szolgáltatót illeti, a kártya használójára nem terhelhető át. A munkaadók természetesen lehetnek egyben elfogadóhelyek is, a törvény nem zárja ki a két opciót, ugyanakkor ebben az esetben mindkét lehetőséget regisztráltatnia kell az adott vállalkozásnak.

A SZÉP kártyával az éttermi vendéglátás miatt lehet alkoholos italokat is vásárolni, a dohánytermékekre azonban nem nyújthat fedezetet. A kártyával való fizetést követően az elfogadóhelyek általában 10-15 munkanapon belül megkapják pénzüket, ami szintén előnyösebb a korábbi cafeteria rendszerben használatos Üdülési Csekkek átfutási idejéhez mérten, egyszóval a SZÉP kártyával mindenki jól jár.

SZÉP Kártya aktiválás

A Széchenyi Pihenőkártya aktiválásról bővebben olvashat itt!